3. november 2017

Hea teada: Mida peaks astmelisest maksuvabastusest teadma töötajad ja pensionärid 2018

Sellised artiklid, mida soovitan lugeda, et rohkem teada saada 2018.aasta algusest toimuva maksuvabastusega. Et kuhu minna ja mida teha. Meil oli eile ka tööl koosolek, kus sellel teemal räägiti. Kõige paremini saab asja selgeks siit.
Meie peame kirjutama avalduse oma põhitöökohta ja siis see tulumaksu vaba miinimumsumma tuleb avaldusesse märkida maksuvaba tulu 0 ... 500 eurot. Sõltub töötasu (bruto) ja teiste tulumaksuga maksustavate tulude aasta suurusest. Kes kirjutab 0 või avaldust ei esita, see saab teha järgmise aasta alguseks üksikisiku tuludeklaratsiooni ja siis kui on rohkem makstus, siis saab tagasi ja kui vähem makstud, siis tuleb kindlaks tähtajaks tulumaks tasuda Maksu- ja Tolliametile. Rohkem infot maksuameti lehelt (LINK).

Mida peaks astmelisest maksuvabastusest teadma pensionärid
02. november 2017 10:53
Artikkel avaneb siit (LINK).

Uuest aastast kaob ära täiendav maksuvaba tulu pensionidele ja kahjuhüvitistele. Vaata Sotsiaalkindlustusameti soovitusi, kuidas valmistuda ja vältida tulumaksu juurdemaksmise kohustust.
Pensionäril, kelle tulu on ainult pension, sissetulek siiski ei vähene.
Näide: pensionär, kelle sissetulekuks on ainult pension

Samas võib pension muutuda maksustatavaks ka täies ulatuses (kui pensionäri sissetulek aastas on üle 25 200 euro).
Näide: pensionär, kes saab pensioni ja töötasu

 
Töötaval pensionäril tuleb mõelda, kas ja kellele (tööandjale või sotsiaalkindlustusametile) esitada maksuvabastuse avaldus.
Sotsiaalkindlustusameti hüvitiste osakonna juhi Kati Kümniku sõnul need inimesed, kes on juba esitanud sotsiaalkindlustusametile tulumaksuvaba osa arvestamise avalduse, uut avaldust esitama ei pea. „Alates 1. detsembrist saab inimene ka ise eesti.ee portaalist järgi vaadata, kas tulumaksuvabastuse rakendamiseks avaldus on esitanud või mitte. Kui ei ole, siis saab avalduse sealsamas kohe ka esitada,“ rääkis Kümnik. Avalduse võib esitada ka elektrooniliselt e-posti aadressile tulumaks@sotsiaalkindlustusamet.ee (blanketi leiad leiad SIIT).
Sotsiaalkindlustusameti poolt makstavate tulumaksuga maksutatavate ja maksustamisele mitte kuuluvate hüvitiste kohta leiad infot SIIT.
Sotsiaalkindlustusamet kasutab inimetele teadete edastamiseks eesti.ee postkaste.
Mis muutub III samba väljamaksetes?

kolmandast sambast saab raha välja võtta :
1) kas ühe või mitme väljamaksena elukindlustuslepingust või vabatahtlikust pensionifondist VÕI
2) kindlustuspensionina, kus tehakse regulaarseid makseid lepingu alusel kuni isiku surmani.

Eluaegse kindlustuspensioni saajaid tulumaksuseaduse muudatus ei mõjuta, sest sellised väljamaksed on tulumaksuvabad ning isiku aastast maksustatud tulu ei suurenda.

Muudatus puudutab kogujaid, kes võtavad raha välja otse fondist või kindlustuslepingust.
1) Ei puuduta isikud, kelle maksustatav tulu koos kolmanda samba väljamaksega jääb alla 14 400 euro aastas (keskmiselt 1200 eurot kuus). Nende maksuvaba tulu on endiselt 6000 eurot aastas (500 eurot kuus). Näiteks, pensionärid, kes saavad 500 eurot pensionit, saavad ilma täiendava maksukohustuseta kolmandast sambast võtta välja veel kuni 700 eurot iga kuu.
2) Puudutab isikuid, kelle maksustatav tulu ilma kolmanda samba väljamakseta on kuni 14 400 eurot aastas, kuid kelle sissetulek tõuseb üle 14 400 euro kolmanda samba väljamakse tõttu. Nendel inimestel hakkab kolmanda samba väljamakse vähendama maksuvaba tulu suurust, mis muidu oleks 6000 eurot aastas. Vähenenud maksuvaba tulu arvelt tuleb tasuda tulumaks. Maksimaalne täiendav kohustus on 1200 eurot aastas, kuid sõltuvalt väljavõetavast summast võib olla ka väiksem. Ometi, kui võrrelda olukorda tänase kehtiva reeglistikuga, kaotab isik talle täna ettenähtud maksuvaba tulu 2169 eurot , mis lisab maksukohustust maksimaalselt kuni 432 eurot, mis on 20 protsenti tänasest 2160 maksuvabast tulust. Näiteks, kui isiku maksustatav tulu on 12 000 eurot aastas ning ta võtab kolmandast sambast välja aasta jooksul 7800 eurot, väheneb tema maksuvaba tulu 6000 eurolt 3000 eurole ning tal tekib kohustus maksta juurde 600 eurot tulumaksu.
3) Puudutab isikuid, kelle maksustatav tulu ilma kolmanda samba väljamakseta on vahemikus 14 400 -25200 eurot aastas, kuid kelle sissetulek suureneb tänu kolmanda samba väljamaksele. Nende maksuvaba tulu on juba ilma kolmanda samba väljamakseta väiksem kui 6000 eurot ning kolmanda samba väljamakse vähendab seda veelgi.
4) Ei puuduta isikuid, kelle maksustatav tulu ilma kolmanda samba väljamakseta on üle 25200 euro aastas (2100 eurot kuus). Nendel ei ole maksuvaba tulu enam ette nähtud ning väljamaksed kolmandast sambast ei mõjuta kuidagi nende maksuolukorda.

Allikas: Sotsiaalkindlustusamet, SEB Elu- ja pensionikindlustus

Kommentaare ei ole:

Kevadpuhkus Türgis 2

Tuba oli väga hea asukohaga, kõik mugavused ja ligipääsetavus ja kohandused ka Arko jaoks. Piisavalt ruumi rõdule pääsemiseks. Muideks kodus...