29. mai 2014

Haiguslehed muutuvad elektroonseteks

Kui ma maikuu keskpaigas otsustasin viimaks haiguslehele jääda ja olin haige üle 2 nädala, siis ei taibanud ma alguses, et minu perearst rääkis mulle mingist ülemiku perioodist (vaatasin arstile otsa ja ei saanud alguses arugi millest jutt käib!) ja küsis, et kas on vaja ka haiguslehe väljatrükki. Vastasin ebalevalt, et ega ma ei teagi täpselt ja igaks juhuks võiks olla küll. Õige valik, sest ise olin haiguslehel ning selle tööandjale edastamisel sain haigushüvitise pangakontole juba samal päeval. Teised töökaaslased rääkisid, et haigusrahade laekumisega läheb mitu nädalat aega. 
Kuna viimased 12 aastat pole haiguslehel olnud, siis jahmatas mind hüvitise suurus. See oli nii imepisike. Aga tööandja makstav summa laekub koos palgaga ja mingid päevad peab ju ka ilma rahata olema, nn omavastutusel. Aga tervis on kõige tähtsam ja mulle tuli küll kasuks see kodus olemine ja voodis lesimine. Sellest nädalast jälle tööl ning töö ei taha kuidagi lõppeda ja klindid on rõõmsad, et ma taas tööl olen ja neid teenindan ja nõu annan. Paar klienti olid väga väga pahased, et ma haige olin ja telefonile ei vastanud keegi ja kliente ka vastu keegi ei võtnud. Nüüd siis rahustan kliente ja selgitan, et olen tööl ja olemas. 
Ajutise töövõimetuse hüvitise määrad leiad siit.

Töövõimetusleht kaob paberkujul ära


Alates 1. jaanuarist 2015 saab tööandja töövõimetuslehte välja kirjutada ja esitada vaid elektroonilisel kujul. 
Muudatus kiirendab sotsiaalministeeriumi sõnul haigekassast töövõimetushüvitiste saamise aega. Samuti muutub kogu protsess paberivabaks, mis hoiab kokku kulusid nii tööandjale kui riigile. Digitaalse süsteemi arendus valmis juba eelmise aasta lõpus. Käesolevast aastast on süsteemiga liitumine olnud kõigile tööandjatele vabatahtlik. Märtsi lõpuks esitati 55 protsenti kõigist töövõimetuslehtedest digitaalselt ja süsteemiga on liitunud juba üle 8000 tööandja.
«Tulemused on näidanud, et ettevõtjad on süsteemi kiiresti omaks võtnud isegi siis, kui selleks puudub seadusest tulenev kohustus,» ütles tervise- ja tööminister Urmas Kruuse. Tegemist on järjekordse tiigrihüppega, mis lihtsustab töötajate ja tööandjate igapäevaelu,» lisas Kruuse. Andmete elektroonilise esitamise aeg haigekassale on tööandjatel lühenenud kordades. Teenust kasutanud ettevõtete töötajad saavad hüvitise kätte üldjuhul juba järgmisel päeval. Kui tehnilistel põhjustel ei ole võimalik andmeid elektrooniliselt edastada, võib töövõimetuslehe välja kirjutada ka paberkujul.
Elektroonilise töövõimetuslehe väljakirjutamise ja esitamise sätted jõustuvad 1. jaanuarist 2015. 2014. aastal võib töövõimetuslehte välja kirjutada kas paberil või elektrooniliselt.

Kommentaare ei ole:

Kevadpuhkus Türgis 2

Tuba oli väga hea asukohaga, kõik mugavused ja ligipääsetavus ja kohandused ka Arko jaoks. Piisavalt ruumi rõdule pääsemiseks. Muideks kodus...