30. detsember 2024

Turistina Gruusias 4

 Täna lahkume kohvritega pealinnast Tbilissist ja ööseks läheme suusakuurorti, kus lubatakse 0-lähedst temeratuuri. Eks me näe orjomit saame ka proovida ja vajadusel kaasa võtta, kuid hoiatati, et see on kangem kraam ja võib mõnel kõu lati võtta. Meie oleme valmis mägesid vallutama. Veinijäätist saime ka proovida ning suveniire ja käsitööd uudistada. Ära suutsime ka natuke tagasitulles bussi juurde eksida aga siis jalutas meie giid Raivo meile vastu. Õhtul oli ikkalik õhtuöök ja spaa koos basseini ja saunaga. Saun oli meie jaoks jahe. Eestlased viskasid nalja, et tulge ruttu sisse, sest muidu lasete sooja välja. Sooja oli u 56 C. Jaheda võitu meie jaoks, kohalike jaoks paras. Toad olid ilusad, rõdu põrandal oli kiilasjää, et kui põrandale astusin, siis ma liugu lasin.  Koobaslinn oli ka äge. Andis sinna turnida nende kivide vahel aga meie ägedad 65-70+ tantsunaised kappasid nagu väledad oravad. Põnev oli alla tulla ja koopas treppi mööda väljapääsu ppoole jõuda. Kohv maitses hea. Borjomi allikad näeme ära aga ilm on selline vihmane ja kohapeal on natuke väikene majake kus 2 kraanist tuleb vett. Meil on pisikesed pudelid kaasas ja laseme sinna vett sisse. Pärast maitseme käbimoosi, mis on tõesti käbi maitsega. Kuna väikest moosipurki pole, siis see jääbki maitseelamuseks.   

Germalo kirjutab: 

5. päev JVARI KLOOSTER – MTSKHETHA – UPLISTSIKHE KOOBASLINN – BORJOMI. Jvari (Püha risti) klooster on pärimuse järgi rajatud suure risti kohale, mis seisis Aragvi ja Kura jõe ühinemiskohal. Tegemist on ühe kõige ilmekama näitega varakeskaegsest arhitektuurist. Sõit Gruusia iidsesse pealinna Mtskhetasse. Idüllilise väikelinna kitsukesed tänavad on ääristatud sümpaatsete tänavate kohale ulatuvate rõdudega majadega. Linna suursugusest ajaloost annavad tunnistust paljud arhitektuurimälestised. Gruusia tähtsamaid pühakodasid Svetitskhoveli katedraal. Katedraali kohal asus juba 4. sajandil esimene kristlik kirik Gruusias. Legendi järgi on kirikusse maetud Kristuse mantlisse mähituna püha Sinodius. Uplistsikhe koobaslinn on rajatud Mtkhvari jõe kõrgele kaldakaljule tõenäoliselt juba varasel rauaajal. Olles olnud pidevalt asustatud kuni keskajani, on siia rajatud koobassaale, tänavaid ja pühakodasid – nii paganlikke kui kristlikke. Uplistsikhe tähendabki tõlkes jumalate kindlust. Alam-Kaukasus on unikaalne kant, kuna siinsed mägedevahelised kitsad mineraalvete rohked orud loovad soodsad kasvutingimused taimestikule, paljud puu ja põõsaliigid on tuntud ainult selles piirkonnas. Siin asuvad Gruusia suurimad ja sügavamad järved ning vulkaanilised platood. Kitsas orus asuv Borjomi on juba 19. sajandist tuntud kuurortina, mille visiitkaardiks on kahtlemata Borjomi mineraalvesi. Tutvume kuulsa tervisevete kuurortiga: sümpaatsed 19. sajandi villad ja supelusmajad ning mineraalvee allikas. Sõidme edasi üles mägedesse, majutume ning naudime õhtusööki Bakuriani suusakuurordis hotellis****.
Söögikorrad: hommikusöök, õhtusöök Majutus: hotell Crystal**** või sarnane 





























































































































































































Kommentaare ei ole:

2025

Head uut aastat! Jõudis kätte see aastavahetumine. Olime kodus. Meil olid ka külalised. Vanem poeg Imre tuli külla Tiina ja 2 lapse ja kutsi...