1. aprill 2009

Vasakukäelisus = Tarkade Klubi

Tere, mina olen ka vasakukäeline, juba sündimisest saadik, lapsepõlves viskasime õega nalja, et ta magas 6 kuuga mu parema käe ära. Tegelikkuses on nii, wt ka keskkooli pinginaaber Taimi oli vasakukäeline. Minu vanem poeg Imre on vasakukäeline ja õepoeg Taavi on samuti. Mulle on kõige raskem toimetada nõukaaegse konserviavajaga aga see on kõige lollikindlam abivahend kilukarbi avamisel. Ka töökoha välisukse võtmega ei saa ma hästi hakkama, sest parema käega ei oska ja vasemaga ei suuda. Teised töökaaslased naersid, et ma nii saamatu olen ja ust avada ei suuda aga proovige ise võtta väike abloy võti ja keerake selle võtmega välispidises suunas, käpakesed mul nõrgad.

Olen märganud inimeste üllatust kui tööl vasaku käega kirjutan., kui ka klient satub samakäeline olema on nalja palju. Kas on see müüt või tegelikkus aga vasakukäelised on kindlalt veendunud, et me oleme targemad, ndekamad ja inteligentsemad. Usk endasse! Artikli lõpuski on leiud, et tänapäeval teenivad vasakukäelised rohkem. Ja arvutit on hea kasutada, sest parem käsi on hiirele, vasem pliiatsile.

Aga artikkel ise on lahe. Soovitan lugeda.

Miks vasakukäelisus kuhugi ei kao?
31. märts 2009 10:35
Vasakukäelistel on tänapäeva maailmas suurem risk sattuda kõikvõimalikke moodsaid masinaid kasutades õnnetusse, paremakäelised on maailma ju loonud enda käe järgi. Samuti on vasakukäelistel suurem skisofreenia, epilepsia ja autismi risk ning vasakukäelisi leidub rohkem õpiraskustega laste seas.

Kuid Prantsusmaa Montpellier' ülikooli evolutsiooniteadlaste väitel on vasakukäelistel siiski elus ka selge eelis, mis on taganud selle, et vasakukäeline vähemus püsib inimpopulatsioonis kindlalt, kirjutab ajakiri Tarkade Klubi. Vasakukäeline on keskmiselt üks inimene kümnest. Maailmas pole leitud populatsiooni, kus vasakukäelisi oleks rohkem kui 30 protsenti. Spordis on vasaku käe eelis silmaga näha. Vasakukäelised on aladel, kus võitlus käib mees mehe vastu, eelisseisus. Näiteks tennisetippude seas on terve rida vasakukäelisi: John McEnroe, Martina Navratilova, Jimmy Connors, ka praegune maailma meeste tennise valitseja Rafael Nadal.

Ajakirja Tarkade Klubi aprillinumbris:

• Millised geenid juhivad evolutsiooni?
• Mobiilid muudavad inimese mõtlemist
• Päris-Robinsoni elu üksikul saarel
• Kuidas lennata keskkonnasäästlikult
• Antarktika salapärane mäestik
• Kuumad kired külma põhjapooluse vallutamise ümber

Olgu tegu tennisemängu või tänavakaklusega, 90 protsenti inimesi kasutab paremat kätt. Vasaku käe kasutamine on vastasele üllatus ning annab vasakukäelisele seega eelise. Kuivõrd vasakukäelistel on võitlustes strateegiline eelis, siis on nende esinemissagedus loodusliku valiku tagajärjel põlvkonniti suurenenud. Naised pole ajaloo jooksul enamasti elu ja surma peale võidelnud, seega pole naistel olnud sellest üllatuskäest kasu. Kuid vasakukäelised emad saavad oma eelise anda edasi pojale, sest tavaliselt kandub vasakukäelisus edasi emadelt poegadele. Lisaks on vasakukäelistel veel muid eeliseid: näiteks on neil suurema tõenäosusega kahe käe liigutused paremini koordinatsioonis. Samuti on andekad lapsed, kelle IQ ületab 131 punkti, suurema tõenäosusega vasakukäelised.

Tänapäeva Prantsusmaal teenivad vasakukäelised mehed oma paremakäelistest sookaaslastest keskmiselt rohkem, see seaduspära peab paika ka teistes Euroopa riikides. Majanduslik edu aga mõjutab järglaste arvu.

Kommentaare ei ole:

Kevadpuhkus Türgis 2

Tuba oli väga hea asukohaga, kõik mugavused ja ligipääsetavus ja kohandused ka Arko jaoks. Piisavalt ruumi rõdule pääsemiseks. Muideks kodus...