Muutub töötavate töövõimetuspensionäride eest sotsiaalmaksu tasumise kord
Töövõimereformi jõustumisega 1. juulist 2016. a muutub töötavate töövõimetuspensionäride eest sotsiaalmaksu tasumise kord.
Riigipoolse sotsiaalmaksu maksmise kord on kehtestatud rahandusministri 31. detsembri 2003. aasta määrusega nr 113. Korra kohaselt peab riigipoolse sotsiaalmaksu arvestust kuni 30.06.2016 Sotsiaalkindlustusamet, kes arvestab ja maksab sotsiaalmaksu riigi poolt tööandja igakuiselt esitatava taotluse alusel.
Sotsiaalmaksu riigi- ja tööandjapoolset tasumist isikute eest, kes saavad töövõimetuspensioni, reguleerib sotsiaalmaksuseaduse (edaspidi SMS) § 6 lg 1 p 5 ja lg 3.
Veel samal teemal
- Töövõimereform kui vahend tööjõupuuduse vastu 26.01.2016
- 2016. aasta muudatused sotsiaal-, tervise- ja töövaldkonnas 04.01.2016
- Riigikogu kiitis töövõimereformi edasilükkamise heaks 25.11.2015
- Nõustamine ja koolitamine vähenenud töövõimega inimese töölevõtmiseks 25.11.2015
- Sotsiaalkomisjon muutis töövõimetoetuse seaduse eelnõu 18.11.2015
NB! Sotsiaalmaksu tasub riik ainult töölepingu alusel töötava töötaja eest, mitte töövõtu-, käsundus- või muu võlaõigusliku lepingu alusel tasu saava inimese eest. Riigiasutused ja ettevõtte juhatuse liikmed juhatuse liikme lepingu alusel ei saa sotsiaalmaksu tagastamise taotlust esitada.
Kui töövõimetuspensioni saav isik jõuab vanaduspensioniikka, hakkab ta saama vanaduspensioni ja sel juhul riik selle isiku eest sotsiaalmaksu ei maksa. Töötaja tõendab tööandjale, et tema on töövõimetuspensioni saaja, esitades oma pensionitunnistuse, kus peab olema märge vastava pensioniliigi (töövõimetuspension) ja tähtaja kohta.
Töövõimetuspensionit saava töötaja eest riigipoolse sotsiaalmaksu maksmise kohustus tekib päevast, millal töövõimetuspensionit saav isik tööle võetakse või juba olemasolevale töötajale töövõimetuspension määratakse.
Sotsiaalmaksusoodustuse saamiseks peab tööandja igal kuul esitama Sotsiaalkindlustusametile riigipoolse sotsiaalmaksu ülekandmise taotluse, kus näidatakse töövõimetuspensioni saavate töötajate ees- ja perekonnanimed, isikukoodid, riigipoolse kohustuse tekkimise ja lõppemise kuupäev ning riigi poolt makstava sotsiaalmaksu summa. Taotlus esitatakse hiljemalt aruandekuule (palga arvestamise kuule) järgneva kuu 2. kuupäevaks (kui 2. kuupäev on laupäev või pühapäev, siis esimeseks järgnevaks tööpäevaks) riigiportaalis www.eesti.ee.
Kehtiva korra kohaselt võidakse maksta sotsiaalmaksutagastust tagasiulatuvalt maksimaalselt kolm kuud. Seega tuleks koos viimase (hiljemalt 4. juuliks) Sotsiaalkindlustusametile esitatava taotlusega esitada kõik eelnevate perioodide esitamata taotlused alates märtsist 2016 (aruandekuu juuni + kolm kuud tagasiulatuvalt).
Seoses töövõimereformiga alates 1. juulist 2016. a hakkab töövõimetuspensionäride riigipoolset sotsiaalmaksu tasumist korraldama ja tasuma Töötukassa. Viimane periood, mille eest saab Sotsiaalkindlustusametist sotsiaalmaksutagastust taotleda, on juuni 2016. Pärast 4. juulit Sotsiaalkindlustusametile eelmiste perioodide eest esitatud taotlused jäävad rahuldamata, samuti ei rahulda selliseid taotlusi Töötukassa.
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar