30. detsember 2013

Graffiti ei võrdu kunstiga, sest sodimine linnas pole kunst, vaid vandalism

Selline uudis siis veel aasta lõpus ja mulle ka ei meeldi sellised sodimised. Meenub kohe Sõle tn koolimaja, mille aknad aasta tagasi olid kõik täis soditud. Õige graffiti peaks olema loomingulisem ja spetsiaalsetel plankudel, kus selle tegemiseks võistluseid või konkursse korraldatakse. Veel meenub mulle Haabersti Halduskogus sotsiaaldemokraatide esindaja embit kolgi ütlus, et neid graffiti tegijaid saab selgesti diagnoosida, kui üles pildistada nende teod ja tööd ja siis on tabamisel kõige suurem karistus see, kui neid endid seda puhastama panna. Paljudel kaob kohe igasugune sodimis ja kunstitegemise rõõm. Seniks tasub teatada ja sekkuda selliste "kunstnike tabamisel. 
  
Selline Raepressi uudis siis: 30. detsember 2013

Mupo palub abi graffiti tegijate tabamisel

Munitsipaalpolitsei Ameti teatel on viimasel ajal järjest rohkem rikutud linnaruumi erinevaid kultuuriväärtuslikke- ja loodusobjekte.  Viimase kurvastava näitena võib tuua Kopli tänava vana pärnaallee, kus Telliskivi ja Volta peatuse vahelistele vanadele puutüvedele on neoonvärvidega kritseldatud kirillitsas tähti, kusjuures igal puutüvel olev täht moodustab lõpuks sõnaterviku. Samuti on soditud Pelgurannas ja Koplis jalutusteede äärseid kivirahne ning rannaäärseid kive.

„Graffiti eemaldamine on kulukas ja vaevarikas tegevus. Antud juhul on aga kõige ebaeetilisem see, et rikutud on just looduslikult väärtuslikud objektid. Väga keeruline on puhastada saja-aastase puu tüve ilma seda vigastamata,“ ütles Mupo noorsoo ja ennetustegevuse sektori juht Kätlin Müürsepp. „Kuna Kalamajas on tugev kohalikku identiteeti ja kultuuriruumi väärtustav kogukond, siis kutsume üles kõiki sealseid vabaühendusi ja eraisikuid tähelepanelikult jälgima miljööväärtuslikus linnaosas toimetavaid kritseldajaid“. 

Müürsepa sõnul on graffiti-tegijaid raske tabada. „Otse teolt tabamine on meie jaoks ülioluline, sest ainult siis saame tegijat karistada ning ehk saame ka juhtlõnga võimalike teiste pahandusetegijate kohta. See on kogukond, kes üksteist suhteliselt hästi tunneb,“ ütles Müürsepp. Mupo palub kõigil, kes näevad tegutsevat graffiti-tegijat sellest koheselt teavitada mupot infonumbril 14410, mis töötab ööpäevaringselt või politseid infonumbril 110. Kuni patrulli saabumiseni on aga hea, kui kritseldajat jälgitakse, kinni peetakse ning nende tegevus lisaks telefoniga fikseeritakse. Mupo soovib kõigile rahulikku aastavahetust ja palub peomeeleolus mitte unustada linna heakorda väärtustavat käitumist. Meeli Hunt, Munitsipaalpolitsei Amet

Kommentaare ei ole:

Kevadpuhkus Türgis 2

Tuba oli väga hea asukohaga, kõik mugavused ja ligipääsetavus ja kohandused ka Arko jaoks. Piisavalt ruumi rõdule pääsemiseks. Muideks kodus...