20. august 2015

Hea teada: Kui kaua kehtib arsti antud saatekiri?

Artikkel on kliinik.ee lehelt (LINK). Kuna teema on aktuaalne, siis jagan seda siin blogi postitusena. Mul oli nii, et ühele arstile tegi arst e-saatekirja konsultatsioonile ja siis mulle helistati regionaalhaiglast ja kutsuti vastuvõtule. Teisel juhul panin ennast eriarsti järjekorda ja kui see aeg hakkas saabuma, siis helistasin pereõele ja palusin saatekirja. Nii lihtne see ongi aga iga eriarst küsib visiiditasu ja siis vajadusel teostab uuringud, analüüsid jne ja määrab ravi või ravimiretsepti ning vajadusel kutsub tagasi. Minule on sattunud toredad ja viisakad arstid ja mingeid negatiivseid kogemusi pole esinenud.

Kui kaua kehtib arsti antud saatekiri?

Kas saatekiri võib lõpetada mõne kuu pärast kehtivuse ja mida teha siis, kui perearst on kirjutanud saatekirja kindla arsti juurde? Haigekassa selgitab. 

Kas saatekirjal on kindel kehtivusaeg?
Saatekiri väljastab suunav arst meditsiinilise põhjendatuse olemasolul patsiendile, kelle tervisemure vajab eriarsti konsultatsiooni ning on eeldus, et inimene seejärel selleks konsultatsiooniks ka eriarsti poole pöördub. Väljastatud saatekirja kehtivus ei ole reguleeritud.

Saatekirjal on kirjeldatud info konkreetsel hetkel esineva kaebusega, juba teostatud uuringute ja üldseisundi kirjeldusega ning suunava arsti diagnoosihüpotees. Saatekiri on aktuaalne seni, kuni püsib seal kirjeldatud seisund. Saatekirjaga saab minna eriarsti juurde seni, kuni on visiidiaeg kinni pandud. Kui patsient on arsti juures ära käinud, siis sama saatekirja enam kasutada ei saa.

Kas patsient võib minna arsti juurde ka kaks aastat vana saatekirjaga, kui tal on jäänud see kasutamata?
Kui patsient pöördub eriarsti juurde saatekirjaga, mille väljastamisest on möödunud juba väga kaua aega, ei pruugi teisel arstil olla võimalik enam adekvaatselt abi anda – vajalikud analüüsid tuleks uuesti võtta vmt. On ka võimalik, et arst suunab patsiendi perearsti juurde tagasi esmasteks uuringuteks ja diagnoosiks. Seetõttu soovitame inimesel kindlasti oma perearstiga eelnevalt nõu pidada, juhul kui on soov varasemalt väljastatud saatekirja kasutada.

Kas perearst võib kirjutada saatekirja konkreetse eriarsti juurde, st nimeliselt? 
Perearst saab anda saatekirja eriarstile üle Eesti. Haigekassa eriarstiabi lepingupartnerid (mitte kõik raviteenuste osutajad  Eestis) teenindavad kõiki kindlustatuid sõltumata sellest, millises Eesti piirkonnas patsient elab. Perearst võib saatekirjale kirjutada konkreetse eriarsti nime või anda suulise soovituse,  kui ta leiab, et patsiendi terviseprobleemi lahendamiseks on vajalik just konkreetse spetsialisti sekkumine. Näiteks võib olla vajadus suunata konkreetse eriarsti juurde, kui antud arst on kitsamalt antud tervisemure lahendamistele spetsialiseerunud (näiteks ortopeed, kes on spetsialiseerunud õlaliigese probleemidele). Enamasti konkreetse arsti nime saatekirjale ei kirjutata.                                                                    
Kui patsient on siiski saanud saatekirja konkreetse arsti juurde, kas ta võib sellega minna ka mõne teise sama eriala spetsialisti juurde?
Patsient võib minna teise sama eriala spetsialisti juurde. Patsient võib eelnevalt ka perearstiga nõu pidada, kas tervisemure lahendamisel saab aidata mõni teine eriarst.  Oluline on, et patsient pääseks oma tervisemure tõsidusest lähtuvalt piisavalt kiiresti õige arsti juurde.

Kommentaare ei ole:

Kevadpuhkus Türgis 2

Tuba oli väga hea asukohaga, kõik mugavused ja ligipääsetavus ja kohandused ka Arko jaoks. Piisavalt ruumi rõdule pääsemiseks. Muideks kodus...